- Actueel Ondernemers vaak onvoorbereid op wanbetaling
- Actueel CBS: 'Aantal zelfstandigen neemt toe'
- Actueel Opstelten wil pinnen in de horeca stimuleren
- Actueel Wat u moet weten over IBAN en SEPA
- Actueel Meer startende ondernemers in Twente
- Actueel Toezicht importeurs groente en fruit wordt strenger
- Actueel 'Meer ondernemers in slim land'
- Actueel NS zoekt ZZP'ers voor grote ICT-klussen
- Actueel Roken in kleine cafés blijft toegestaan
- Actueel 4 dingen die u nog niet wist over Google+
Checklist: 4 varianten van de VAR-verklaring
De ene ondernemer is de andere niet. Het is bij de aanvraag van een VAR-verklaring aan de Belastingdienst om te bepalen welke VAR op uw situatie van toepassing is. Sinds 1 september is het weer mogelijk om de VAR voor het nieuwe kalenderjaar aan te vragen. Hoeveel soorten VAR er zijn en waar deze voor staan, leest u in de checklist: 4 varianten van de VAR-verklaring.
Letterlijk betekent VAR: Verklaring arbeidsrelatie. Dit officiële document, uitgegeven door de Belastingdienst, verschafft duidelijkheid over de arbeidsrelatie die u met uw opdrachtgever heeft. Een VAR is in principe niet verplicht, maar het komt steeds vaker voor dat hiernaar bij het aannemen van een nieuwe klus wordt gevraagd. Een VAR is met name relevant voor zelfstandige professionals die vaker of gedurende een lange termijn voor dezelfde opdrachtgever werkzaamheden uitvoeren.
VAR-aanvraag
Bij de VAR gaat het met name om het feit of de Belastingdienst u als ondernemer ziet. Bij het invullen van de aanvraag moet u door middel van het aanvinken van vakjes antwoord geven op vragen over uw beroep, de specifieke werkzaamheden en het aantal opdrachtgevers. Doe dit zo specifiek mogelijk, want niet u, maar de Belastingdienst bepaalt of u belastingtechnisch gezien als ondernemer wordt gezien.
De 4 verschillende VAR-varianten
1. De VAR-wuo (winst uit onderneming)
Ontvangt u van de Belastingdienst een VAR-wuo? Dan ziet de fiscus u als een zelfstandig ondernemer. Dat houdt in dat uw opdrachtgevers er vanuit mogen gaan dat zij geen loonbelasting en premies voor de werknemersverzekeringen hoeven in te houden. Let op: u bent ook niet meer automatisch verzekerd voor de werknemersverzekeringen.
Er gelden een aantal voorwaarden: zo mag u alleen die werkzaamheden uitvoeren waarvoor u de VAR-wuo hebt gekregen (een stukadoor kan daarnaast niet zomaar als freelance IT-consultant aan de slag gaan) en kunt u het werk alleen doen zolang de VAR geldig is. Zorg dus dat u tijdig een aanvraag voor een nieuwe VAR doet, zodat u niet in de problemen komt met uw opdrachtgevers. Tot slot moet iedere nieuwe opdrachtgever een kopie van uw legitimatiebewijs en de VAR in zijn administratie opnemen.
2. De VAR-dga (werkzaamheden voor een vennootschap)
Wanneer u een VAR ontvangt met daarin de boodschap dat de fiscus de inkomsten aanmerkt als inkomsten uit werkzaamheden voor rekening en risico van uw vennootschap (wanneer uw BV als onderneming kan worden aangemerkt), dan hebben u en uw opdrachtgever wederom de zekerheid dat de opdrachtgever geen loonheffingen zal hoeven in te houden en af te dragen. Op een VAR-dga zijn dezelfde voorwaarden van toepassing als bij een VAR-wuo. U bent niet verplicht om gebruik te maken van de VAR-dga, maar wanneer u dit wel doet, moet u er wel altijd rekening mee houden dat u niet meer automatisch bent verzekerd voor de werknemersverzekeringen.
3. De VAR-row (resultaat uit overige werkzaamheden)
U kunt zelf wel ervan overtuigd zijn dat u ondernemer bent, maar als de Belastingdienst dit anders ziet, krijgt u waarschijnlijk een VAR-row. Dit is vaak het geval bij freelancers die zo nu en dan voor verschillende opdrachtgevers actief zijn. De inkomsten worden bij een VAR-row door de fiscus dus niet als winst uit onderneming zijn, maar ook geen als loon beschouwd. Wat betekent dit voor de opdrachtgevers en opdrachtgevers?
Wanneer u in aanmerking komt voor een nieuwe klus, moet de opdrachtgever bepalen of er bij de specifieke werkzaamheden die u voor hem doet sprake is van een (fictief) dienstverband. De VAR-row alleen geeft daar geen duidelijkheid over. Is er sprake van een dienstverband, dan moet de opdrachtgever loonheffing en premies betalen. Let op: de Belastingdienst kan achteraf constateren dat er toch sprake was van een dienstverband. In dat geval zal de opdrachtgever alsnog loonheffingen moeten afdragen.
4. VAR-loon (grote kans op loon uit dienstverband)
Is de Belastingdienst naar aanleiding van uw aanvraagformulier van mening dat u de werkzaamheden (voor een groot deel) in dienstbetrekking verricht? Dan krijgt u een VAR-loon toegestuurd. De fiscus let bij de aanvraag onder meer op de verplichting tot het opvolgen van instructies, maar ook het feit of u tijdens vakantie en ziekte wordt doorbetaald en of u verplicht bent om de werkzaamheden persoonlijk uit te voeren speelt mee in de beslissing.
Een VAR-loon geeft opdrachtgevers geen zekerheid. Zij zullen per opdracht moeten uitzoeken of er sprake is van een (fictief) dienstverband en dus het betalen van loonheffing en premies noodzakelijk is. Bij twijfel of er sprake is van een (fictieve) dienstbetrekking, kan de opdrachtgever de Belastingdienst om een uitspraak vragen. Als opdrachtnemer kunt u hiervoor bij het UWV terecht.
Vraag hier een (nieuwe) VAR-verklaring aan.
Stappenplan voor ZZP'ers
Gaat u binnenkort starten als ZZP'er? Dan moet u van alles regelen. Zorg ervoor dat u niets vergeet. Check hier het handige Stappenplan voor ZZP'ers.
RSS Feed