ZZP'er heeft baat bij nieuwe crisis

Maandag 5 december 2011

Hoewel het Nederlandse bedrijfsleven de toekomst wat somber inziet en personeel ontslaat, is er één groep die wel baat heeft bij de huidige neerwaartse trend: de ZZP'er. Dat scheef Het Financieele Dagblad afgelopenn donderdag op basis van de conjunctuurenquête van de ­Kamers van Koophandel.

Zelfstandigen Zonder Personeel (ZZP'ers) zullen door deze crisis eerder meer dan minder opdrachten aangeboden krijgen. Uit de enquête blijkt dat het aantal bedrijven dat met ZZP'ers werkt, aanzienlijk is toegenomen. Gaf een jaar geleden nog 45 procent aan op dit wel eens te doen, inmiddels is dat meer dan de helft (53 procent). De enige sector waarin juist minder ZZP'ers worden ingehuurd, is de bouw. Daar is de inhuur van 83 naar 77 procent gedaald.

Arbeidsduur

De uitkomsten van deze enquête komen overeen met gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). "In slechts een halfjaar steeg de gemiddelde arbeidsduur van een zzp’er van 40,3 uur in het eerste kwartaal van dit jaar, naar 41,2 uur in het derde kwartaal", reageert CBS-econoom Peter Hein van Mulligen in het FD. "Je hebt het dan toch over per persoon een paar procent meer werk, en naar ik mag aannemen een paar procent meer inkomsten."

Proactief

De trend op de arbeidsmarkt is het tegenovergestelde van die in 2009, het jaar van de diepe recessie. Toen liep de werkloosheid verrassend weinig op en moesten ZZP'ers een flink deel van de klap opvangen. Deze keer lopen de bedrijven vooruit op een slechte conjunctuur, ontslaan ze mensen en stijgt de werkloosheid sinds enkele maanden snel. "Dat beeld klopt zeker voor het derde kwartaal", zegt econoom Hans Stegeman van Rabobank. "Bedrijven zijn veel meer proactief dan drie jaar geleden alvast personeel aan het ontslaan. Dan kan de ZZP'er soms in een gat springen."

Lees het hele artikel op FD.nl.

  • Deel deze pagina:
Meld u aan voor onze nieuwsbrief